سلسله مباحث اخلاقی - استاد عابدینی PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله جلسات اخلاقی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، جلسه اخلاق هفتگی با حضور حجه الاسلام و المسلمین عابدینی دام عزه، در تاریخ پنج شنبه 26 بهمن ماه 1396 برگزار گردید.


در این جلسه که در آستانه شهادت ام الائمه الانجباء، صدیقه کبری، حضرت زهرا سلام الله علیها برگزار گردید، حضرت استاد عابدینی دام عزه به بازخوانی جریان غدیر خم و در ادامه نحوه شکل گیری سقیفه و اقدامات حضرت زهرا سلام الله علیها دردفاع از حریم ولایت حضرت مولی الموحدین امیرالمومنین علیه افضل التحیات پرداختند و با بیان آثار و ثمرات به وجود آمده از سقیفه، تطمیع و تهدید را مهترین علل این جریانات دانستند.

 

برای مشاهده مشروح بیانات استاد عابدینی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده کامل بیانات

 
نهمین گزارش علمی - بررسی فقهی لزوم رعایت هنجارهای جامعه اسلامی PDF چاپ پست الکترونیکی

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله گزارش های علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام نهمین گزارش علمی با موضوع بررسی هنجارهای اجتماعی با تاکید بر اهل ذمه با ارائه پژوهشگر ارجمند جناب آقای رجبعلی کاکو جوبیاری، در تاریخ چهارشنبه 18 بهمن ماه 1396 در مدرسه فقهی امام محمد باقرعلیه السلام برگزار گردید.

 

در این جلسه که به منظور ارائه تحقیقات و پژوهش های طلاب از جمله پایان نامه های سطح 3 و 4 حوزه علمیه برگزار می گردد، در ابتدای جلسه جناب آقای کاکو دام عزه، اولین مرحله را تعریف موضوع، و مرحله بعد را بررسی سابقه فقهی و منابع آن و در نهایت بررسی ثمره آن دانستند.

 

ایشان با اشاره به فراموش شدن کتاب الجهاد در بین متاخرین و معاصرین درتعریف هنجار گفتند: هنجار قواعد آمره ای است که بر جامعه حاکم بوده و افراد، تحت هیچ شرایطی نمی توانند با آن مخالفت کنند و حتی بر خلاف آن توافق کنند. ایشان مهمترین قرارداد با کفار را عقد ذمه دانستند.

 

بخش دیگر از گزارش به بررسی ادله فقهی قابل استناد در بحث هنجار پرداخته شد که ایشان به دو روایت اشاره کرده و مفاد آن را مورد بررسی قرار دادند.

 

در پایان نیز دو ثمره برای این بحث ذکر شد.

 

 

 

 

 

برای مشاهده متن کامل جلسه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده متن کامل جلسه

 
سی و دومین نشست علمی با موضوع بررسی معیار تحقق طلوع فجر PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله نشست های علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام و با همکاری مدرسه تخصصی امام کاظم علیه السلام، سی و دومین نشست علمی با موضوع معیار تحقق فجر صادق با حضور دکتر محمد سمیعی در تاریخ چهارشنبه 4 بهمن ماه 1396 در مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام برگزار گردید.

 

در ابتدای این نشست علمی بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و توضیحاتی مختصر در مورد موضوع نشست توسط حجه الاسلام و المسلمین استوار، جناب آقای دکتر سمیعی در ابتداء مختصری در مورد علل و نحوه شکل گیری فجر صادق توضیحاتی بیان کرده و مختصری در مورد انگیزه خود در بررسی مجدد اوقات نماز خصوصا وقت نماز صبح و طلوع فجر توضیحاتی بیان کردند.

 

ایشان در ادامه تشخیص اوقات نماز ظهرو عصر و مغرب و عشا را چندان مشکل ندانستند و بر خلاف این دو وقت، وقت نماز صبح را بسیار حائز اهمیت و دشوار دانستند؛ چون زمان طلوع فجر اصطلاح کاملا اسلامی است و در مجامع بین المللی اصطلاحی به این صورت وجود ندارد.

 

ایشان در بخش اصلی بیانات خود به آیه 178 سوره مبارکه بقره اشاره و گفتند: اصلی ترین و مهترین امر در بحث وقت نماز صبح فهم معنای این آیه شریفه و تشخیص وجه شبه در خیط ابیض و اسود است که در توضیح این مطلب ایشان وقت نماز صبح را زمانی دانستند که خورشید در منفی 16 درجه باشد؛ چون در غیر از مورد مثل 17 یا 18 درجه اساسا طلوع فجری محقق نمی شود.

 

ایشان بخش پایانی نشست علمی با اشاره به مواردی خاص از طلوع فجر، مثل لیالی مقمره، شب هایی تابستان اروپای شمالی و مواردی از این قبیل، در پایان به سوالات حضار در جلسه پاسخ دادند.

 

 

 

 

 

 

 

 

جهت مشاهده مشروح جلسه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده مشروح نشست علمی.

 
دومین اردوی زیارتی فرهنگی PDF چاپ پست الکترونیکی

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

دومین اردوی فصلی طلاب خوابگاهی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، از تاریخ چهارشنبه 27 دی ماه 96 به مدت سه روز با سفر به شهر شیراز برگزار گردید.


در این اردوی زیارتی، فرهنگی که در تعطیلات دو روزه میان ترم مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام برگزار گردید، تعدادی از طلاب خوابگاهی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، با سفر به شهر شیراز توفیق حضور در حرم شریف امامزادگان واجب التعظیم همچون حضرت شاهچراغ احمد بن موسی الکاظم و سید میر محمد علیهم السلام و حضرت سید علاء الدین حسین و علی بن حمزه را یافتند.


در بخش دیگر این سفر، افراد شرکت کننده، دیداری با آیت الله دستغیب تولیت محترم آستان مقدس حضرت شاهچراغ داشته و از بیانات ایشان بهره مند شدند.


از جمله برنامه های دیگر این اردو، حضور در مدرسه های علمیه شهر شیراز از جمله مدرسه خان و مدرسه منصوریه بود که طلاب شرکت کننده از نزدیک با فضای حوزه های این شهر آشنا شدند. علاوه بر موارد ذکر شده، حضور در اماکن فرهنگی و تاریخی و گلزار شهدای شهر شیراز، از دیگر برنامه های این سفر زیارتی، فرهنگی بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
هشتمین گزارش علمی با موضوع غبن حادث در عقد اجاره PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله گزارش های علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، هشتمین گزارش علمی با موضوع غبن حادث در قرارداد اجاره، با پژوهشگر ارجمند، جناب آقای احمد ابراهیمی در تاریخ سه شنبه 26 دی ماه 1396 برگزار گردید.


در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام احمد ابراهیمی با اشاره به ابهام فقهی این بحث، این موضوع را از نظر حقوقی موضوع مطرح و کار شده دانستند و  به دو فرض اشتراط تعدیل مال الاجاره و عدم اشتراط تعدیل مال الاجاره اشاره کردند.


ایشان در ادامه به سه فرض در اشتراط تحلیل مال الاجاره و حکم آن پرداختند و با نقل دو مورد واقعی از تحقق این موضوع در فرانسه و ایران، مبتلی به بودن این موضوع را تبیین کردند.


ایشان در بخش دیگر از بیانات خود به ادعای اجماع مطرح شده پرداخته و این اجماع را محقق ندانستند. و در بخش بیان تجربیات خود، محدود تر بودن موضوع انتخابی تاکید کردند تا محقق بتواند مصادیق کامل آن را بیان و تطبیق کند.

 

 

 

 


 

جهت مشاهده مشروح مطالب مطرح شده بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده مشروح جلسه

 


 
سلسله مباحث اخلاقی - استاد فروغی PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله جلسات اخلاقی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه اسلام، درس اخلاق هفتگی با حضور حضرت حجه الاسلام و المسلمین فروغی دام عزه در تاریخ پنج شنبه 21 دی ماه 1396 برگزار گردید.


ایشان در ابتدای بیانات خود ضمن بیان حدیثی از شب معراج در مورد فضیلت ذکر شریف صلوات، این ذکر را بهترین ذکر خوانده و گفتند: به راحتی با ذکر صلوات می توان صفات خداوندی به دست آورد.


ایشان در ادامه به دعای از امام سجاد علیه السلام اشاره کردند که در آن امام سجاد علیه السلام از خداوند تبارک و تعالی درخواست لشکر و جند الله شدن می کنند و طلبگی را سربازی امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف و خوب درس خواندن را جندالله شدن خواندند.


ایشان در بخش دیگر بیانات خود به مراحل دیگر معنویت اشاره کردند که بعد از جندالله شدن، حزب الله و بعد آن ولی الله شدن است.

 

 

 

 


برای مشاهده مشروح بیانات استاد فروغی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده مشروح جلسه

 
اطلاعیه هشتمین گزارش علمی با موضوع غبن حادث در عقد اجاره PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه گزارش های علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، هشتمین گزارش علمی با موضوع بررسی غبن حادث در قرارداد اجاره، با حضور پژوهشگر محترم آقای احمد ابراهیمی برگزار می گردد.


زمان: سه شنبه، 26 دی ماه 1396 ساعت 11:15


مکان: صفائیه، کوچه 19، انتهای کوچه سمت راست، مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام

 

جهت مشاهده خلاصه ای از مطالبی که ارائه خواهد شد، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده خلاصه  مطالب


و من الله التوفیق

 
دومین جلسه سرگروههای علمی مدرسه فقهی امام محمد باقرعلیه السلام PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسمه تعالی

در ادامه جلسات سرگروههای علمی طلاب بخش خارج مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، دومین جلسه سرگروه های علمی، در سال تحصیلی 97-96 در تاریخ دوشنبه 18 دی ماه 96 برگزار شد.


در ابتدای جلسه حجة الاسلام و المسلمین آقای امامی میبدی (دام عزه) معاونت محترم آموزش بخش خارج مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، گزارشی از عملکرد سرگروه ها علمی بیان کردند. در این گزارش علاوه بر بیان نقاط قوت سرگروه های محترم علمی، به نقدهایی در این زمینه اشاره شد. معاونت محترم آموزش، در بخش دیگر بیانات خود به درخواست های طلاب اشاره کردند.


در ادامه حجة الاسلام و المسلمین گلشن (دام عزه) معاونت محترم پژوهش با اشاره به فلسفه شکل گیری سرگروه های علمی، بر فاصله داشتن وضعیت کنونی با نقاط مطلوب تاکید کردند.


ایشان مراعات ضوابط شکلی پژوهش ها در قالب موضوعات و عناوین مهم را وسیله ای برای مطرح شدن و قابل استفاده شدن مقاله در مجلات معتبر علمی دانستند.

 دبیر سرگروه های علمی حجة الاسلام و المسلمین تقوی (دام عزه) نکات و تذکراتی که در جهت ارتقای کمی و کیفی فعالیت ها لازم بود را متذکر شدند. ایشان توجه ویژه سرگروه های علمی به آیین نامه های مصوب را خواستار شدند.


در پایان سرگروه های محترم علمی به نقد و بیان نکات ضروری پرداختند.

 


 
سومین نشست مدیرت محترم بخش سطح مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام PDF چاپ پست الکترونیکی


بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله نشست های مدیریت محترم بخش سطح مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام با طلاب این مدرسه، سومین نشست مدیریت محترم درتاریخ پنج شنبه 14 دی ماه 1396 برگزار گردید.


در ابتدای این جلسه حجه الاسلام و المسلمین سلیمانی دام عزه، به اردوی زیارتی عتبات عالیات اشاره کردند که در مرحله اول این اردو، طلاب محترمی که همسران آنان تاکنون توفیق تشرف به عتباب عالیات را نداشته اند، در ایام آغازین سال 97 به صورت خانوادگی به عتباب عالیات مشرف خواهند شد. ایشان مرحله دوم این اردوی زیارتی را مختص طلابی دانستند که خانوادگی به عتبات عالیات مشرف نشده اند.


ایشان در بخش دوم بیانات خود به نتایج و نمرات طلاب محترم در نیم سال اول سال تحصیلی جاری اشاره و نتایج به دست آمده را رضایت بخش دانستند به نحوی که قریب به اتفاق افراد حائز امتیاز لازم شده اند.


استاد سلیمانی دام عزه در ادامه به برنامه هماهنگ شده توسط معاونت پرورشی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام اشاره کردند که طی این برنامه طبق هماهنگی صورت گرفته با حضرت استاد همتیان دام عزه، ایشان در روزهای سه شنبه در مدرسه حضور داشته و طلاب مدرسه می توانند با هماهنگی معاونت پرورشی مدرسه، از محضر این استاد حوزه در جهت مشاوره های درسی و اخلاقی استفاده کنند. در ادامه ایشان به نکاتی مورد اهمیت مباحث اخلاقی پرداختند.


 
نشست اساتید بخش خارج مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم  الله الرحمن الرحیم

نشست اساتید بخش خارج مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام با حضور مدیریت محترم و معاونین ایشان در تاریخ چهارشنبه 13 دی 1396 برگزار گردید.


در این جلسه بعد از تلاوت َآیاتی چند از کلام الله مجید، معاون محترم آموزش بخش خارج مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، حجة الاسلام و المسلمین امامی میبدی دام عزه اعلام برنامه فرمودند.

در ادامه جلسه دبیر سرگروه های علمی حجة الاسلام و المسلمین تقوی دام عزه با اشاره به تاریخچه شکل گیری سرگروه های علمی، به توضیحی در مورد شرح وظایف و ضرورت های آن پرداختند.


دیگر سخنران جلسه، معاون محترم پژوهش حجة الاسلام و المسلمین حاج آقای گلشن دام عزه بودند که طی سخنان خود  واحدهای مختلف این بخش را تشریح فرمودند و بر ضرورت پژوهش محوری در تحصیلات خارج تاکید داشتند.


در ادامه مدیریت محترم خارج حضرت حجة الاسلام و المسلمین حاج آقای سید علی شبیری زنجانی (دامت برکاته) به گزارشی از فعالیت ها و پیشرفت های خارج پرداختند. ایشان با اشاره به پذیرش طلبه از خارج از مدرسه برای این بخش اشاره کردند.


مدیریت محترم خارج با اشاره به رابطه نزدیک بین مسئولین و طلاب، سر زدن به خانه های طلاب و آشنا شدن و در جریان مشکلات زندگی آنان قرار گرفتن را یکی دیگر از راه های ارتباطی مسئولین با طلاب برشمردند.


حجة الاسلام و المسلمین حاج آقای سید علی شبیری زنجانی (دامت برکاته) اردوی علمی زیارتی تابستان گذشته را از دیگر دستاوردها و تجربه های موفق این بخش مدرسه دانسته و دیدار با تمام مراجع نجف را از برکات این سفر دانستند. ایشان ضمن سخنان خود اهتمام بیشتر اساتید به امر تهذیب طلاب و فضلا را خواستار شدند.


در پایان جلسه اساتید محترم نقطه نظرات خود را بیان فرمودند.

 

 

 

 
سلسله مباحث اخلاقی - استاد کفیل PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله جلسات اخلاقی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، جلسه اخلاق هفتگی با حضور حجت الاسلام و المسلمین کفیل دام عزّه در تاریخ پنج شنبه 7 دی ماه 1396 برگزار گردید.


در این جلسه استاد کفیل ضمن تبریک میلاد مسعود حضرت امام حسن عسگری علیه السلام و اشاره به نقل های مربوط به ولادت ایشان، به روایتی از محضر مبارک رسول اکرم صلی الله علیه و اله با مضمون غفران خداوند برای کسی که بر حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها سلام و درود بفرستد، اشاره و  صلواتی را که از امام حسن عسگری علیه السلام در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها نقل شده است را قرائت کردند.


ایشان در ادامه ضمن معرفی مختصری از ابوهاشم جعفری، سه روایت از ایشان با مضامین عدم سبک شمردن گناهان، اهل معروف بودن و شکرگزاری خداوند به جهت ولایت اهل بیت علیهم السلام اشاره و توضیحاتی پیرامون آن بیان کردند.

 

 

 


برای مشاهده مشروح بیانات استاد کفیل، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشروح بیانات

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

منوی اصلی


ورود طلاب 

آزمون ورودی مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه

امورطلاب و اساتید

O  امور خوابگاه مدرسه

O  امور رفاهی طلاب

O  امور رفاهی اساتید

O  تسهیلات ورزشی

O  اردوی زیارتی پژوهشی مشهد مقدس

O  امور پرورشی

O  اطلاعیه‌ها

O  ارتباط با مسوولین

معاونت آموزش

O  قوانین و مقررات آموزشی:  سطح خارج

O  معرفی اساتید:  سطح خارج

O  برنامه امتحانات:  سطح خارج

O  اطلاعیه‌های آموزشی:  سطح خارج

O  ارتباط با مسوول آمورش:  سطح خارج

O  پرسش و مباحثات علمی

O  نمونه سوالات دروس سطح

O  آیین نامه تقریرات و پژوهش های خارج

Hosting: Ilimitada Hosting Chile VPS