اخبار مدرسه
معرفی موضوعات و منابع سخنرانی محرم PDF چاپ پست الکترونیکی


در آستانه محرم الحرام و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام جلسه معرفی موضوعات و منابع سخنرانی در ماه محرم، با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین فاضلی از اساتید مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام برگزار گردید.


در این برنامه به در دو جلسه برگزار گردید، استاد فاضلی درابتداء با اشاره به محرم و برنامه های عزاداری در این ماه، فرمودند: در مذهبی در دنیا آیین هایی مذهبی خاص خود را دارد و گاهی مدعی وجود پیام در آئین های خود نیستند اما عزاداری در ماه محرم صرف آئین نیست بلکه جریانی است که همانند قرآن هر روز و شب در جریان است.


با توجه به اینکه هدف از تشکیل جلسه بیان موضوعات و منابع سخنرانی در ماه محرم بود، ایشان در ادامه به ذکر موضوعات متعددی همراه با توضیح مختصر پرداختند.

 


جهت مشاهده مشروح بیانات استاد فاضلی دام عزه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده مشروح جلسه

 

 


 
سلسله مباحث اخلاقی- استاد کفیل PDF چاپ پست الکترونیکی

 

در آستانه ماه محرم الحرام و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه آلاف التحیه و الثناء جلسه اخلاق هفتگی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام با حضور حجه الاسلام و المسلمین کفیل دام عزه در تاریخ پنج شنبه 23 شهریور ماه 1396 برگزار گردید.


در ابتدای جلسه حجه الاسلام کفیل، طلاب عموم دینی را سربازان امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف خوانده و فرمودند: مواردی که در ادله از این گونه تعابیر همانند زیرک بودن مومن به کار رفته است به صورت می توان معنا کرد: اول اینکه مومن واقعی دارای این صفت است. دوم اینکه مومن باید زیرک باشد که در مورد سربازی امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف هم به همین صورت خواهد بود که طلبه باید سرباز امام زمان علیه السلام باشد.


ایشان در بخش دیگر بیانات خود با اشاره به ایام محرم و آیه تفقه در دین، انذار را دومین بخش از وظائف طالبان علوم دانستند و افزودند: علماء سکان داران حفظ دین هستند و بحث تبلیغ خصوصا در مورد سیدالشهدا امام حسین علیه السلام از سیره های مهم علماء بوده است.جهت مشاهده مشروح بیانات استاد کفیل بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده مشروح جلسه.

 
اولین نشست سرگروه های علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر ع PDF چاپ پست الکترونیکی

 

همزمان با آغاز سال تحصیلی 97-96 اولین جلسه سرگروه های علمی با مدیریت و مسئولین بخش خارج مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام در روز چهار شنبه 22 شهریور ماه 1396 برگزار گردید.


در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین امامی میبدی معاونت آموزش بخش خارج مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام از حضور سرگروههای علمی تقدیر و تشکر کردند.

 

در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین گلشن، معاونت پژوهش مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام نکاتی را بیان کردند که در ذیل اشاره می گردد:

1-    در قسمت بخش خارج موثرترین بخش سرگروه ها هستند که ارتباط مستقیمی با طلاب دارند.

2-    مسائل اخلاقی در جلسات سرگروه ها مطرح شود و تعامل ها می تواند مثبت و اثر گذار باشد.

3-    به خاطر طولانی بودن دوران تحصیل، گاه افسردگی و بی انگیزگی دیده شده، وظیفه سرگروه ها ایجاد نشاط و انگیزه است. باید روی این مسئله فکر کرد، بعضا طلبه های پایه 7 به یک نوع بی حوصلگی دچار شده اند.

 

در ادامه بحث اعلام کردند که یک رابطه عاطفی بین طلبه و سرگروه مدرسه ایجاد شود که طلب بداند مدرسه در جریان امور او قرار دارد. تشویق و پیگیری ضعف ها از طرف مدرسه انجام شود که طلبه بداند مورد توجه معاونت مدرسه و مسئولین و سرگروه ها است.

در بخش آموزش گاه انتخاب و یا جابجایی نامناسب درس یا استاد یا موضوع درس، دلخواه طلبه نیست و اشتباه انتخاب می کند لذا مشاوره به طلبه جهت انتخاب صحیح مهم است این مهم در گرو نظم و توجه و پیگیری سرگروه ها است.

 

در بخش پژوهش هم اشاره کردند که ما کار پژوهشی گسترده ای از طلبه نمی خواهیم و گاها که این کار پیشرفت کرده در عمل مشکل داشته است. اکثرا سطح 3 و 4 درگیر انتخاب موضوع ، دفاعیه، رساله و ... هستند دوستان لطفاً انگیزه بدهند، راهنمایی کنند که طلبه با اشتیاق به دنبال موضوع بگردد.

انتخاب موضوع، طرح نوشته باید بررسی شود که 70 درصد آن مربوط به انتخاب موضوع است چه بسا موضوع باعث تغییر مسیر زندگی یک شخص شود.

 

 

هر سال بر سر کیفیت کار وقت بیشتری بگذارند که طلبه باید منابع بیشتری را بررسی کند وقت بگذارد و البته خروجی کار بهتر شده نسبت به سالهای قبل اما به حد انتظار نیست . حتی اگر موردی نیاز به همکاری دارد گاها باید سرگروه ها کمک کنند با توجه به شرایط شخص همکاری کنند و در دستور کار خود قرار بدهند.

 

و در پایان فرمودند: انتظار ما از دوستان این است که در نقد  و تکمیل  برنامه های مدرسه، ایجاد فکر های جدید همکاری کنند؛ چرا که این مهم قطعا تاثیر گذار است چه بسا ممکن است نظرها متضاد باشد با این وجود باز هم مدرسه باید توجه کند که بتوان از دوستان استفاده کرد.

 

 

 

 
مراسم شهادت امام محمد باقر علیه السلام PDF چاپ پست الکترونیکی

 

 

به مناسبت هفتم ذی الحجه و سالروز شهادت پنجمین نور ولایت، شکافنده علم اولین و آخرین، حضرت امام محمد باقر علیه السلام، مراسم عزاداری با حضور حضرت حجه الاسلام و المسلمین میردامادی در مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام برگزار گردید.


در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین میردامادی در ابتدا هدف از تشکیل جلسات عزاداری را دو مسئله مهم همدردی و مواسات با صاحب عزای این ایام امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف و همچنین ابراز محبت به اهل بیت علیهم السلام خصوصا امام باقر علیه السلام دانستند.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به روایتی از محضر امام باقر علیه السلام محبت را اصل دین دانستند و گفتند: معرفت بسیاری از جوانان ما نسبت به اهل بیت علیهم السلام در حد معرفت اهل سنت است که امام را صرفا عالم و متقی میدانند این در حالی است که نباید معرفت جوانان در همین حد باشد. ما باید به این اعتقاد برسیم که اهل بیت علیهم السلام امین الله و کهف حصین هستند.


استاد میردامادی در بخش پایانی بیانات خود به روایتی از ابوحمزه ثمالی اشاره و نکاتی در خصوص آن بیان کردند.

 

 

 

 


جهت مشاهده مشروح بیانات استاد میردامادی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده متن کامل جلسه.

 
افتتاحیه سال تحصیلی 96-97 مدرسه فقهی امام محمد باقر ع PDF چاپ پست الکترونیکی

 

به لطف و مدد الهی و تحت توجهات و عنایات حضرت بقیّه الله الاعظم، هفدهمین سال تحصیلی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام در تاریخ 5 شهریور ماه 1396 آغاز گردید.


در برنامه افتتاحیه سال تحصیلی 96-97 که با حضور طلاب جدید الورود این مدرسه برگزار گردید، در ابتداء مدیریت محترم مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمانی دام عزه به بیان تاریخچه تاسیس مدرسه فقهی اشاره و در ادامه به بیان اهداف تاسیس این مدرسه پرداختند.


در ادامه حجت الاسلام و المسلمین اصغری از اساتید مدرسه فقهی، نکاتی در مورد لزوم تحصیل فقه و اصول بیان کرده و مهارت در این دو رشته را ابزار اصلی اجتهاد دانستند.


در پایان حجت الاسلام روشنایی، به آئین نامه های مربوط به کلاس، حضور و غیاب، مرخصی و فرم مباحثه اشاره کردند.


در ذیل گزارش تصویری این جلسه ارائه می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

والحمد لله رب العالمین

 
جلسه سرگروه های علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله جلسات سرگروههای علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، آخرین جلسه در سال تحصیلی 96-95 در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت ماه 96 برگزار گردید.


در این جلسه که مدیریت محترم بخش خارج و معاونین ایشان نیز حضور داشتند، تذکرات و پیشنهادات سرگروههای علمی مورد استفاده قرار گرفت.


در ابتدای جلسه معاون محترم آموزش، حجت الاسلام و المسلمین امامی میبدی زید عزه ضمن خوش آمد گویی وتشکر از تشریف فرمایی سرگروههای علمی، ادامه مسیر را در گرو دلسوزی و استفاده از پیشنهادات سرگروههای علمی دانستند.


در ادامه سرگروههای علمی نقاط قوت و ضعف و در نهایت پیشنهادات خود را بیان نمودند.


در پایان مدیریت محترم بخش خارج، حجت الاسلام و المسلمین سید علی شبیری زنجانی دامت برکاته، با اشاره به محاسن فعالیت سرگروههای علمی، اقبال عموم طلاب به ارتباط با سرگروهها و همچنین نظر سنجی کلی از طلاب را نشانگر موفق بودن این مقوله علمی دانستند.


ایشان ضمن تقدیر از زحمات مسئولین، ایجاد اصلاحات در بعضی قوانین را جزو ضروریات مسیر پیشرفت این عرضه دانستند.

 

 

 

الحمد لله رب العالمین.

 
نشست دانش آموختگان مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام PDF چاپ پست الکترونیکی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

به لطف خداوند متعال و در ادامه سلسله نشست های  دانش آموختگان مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، آخرین نشست این انجمن در سال تحصیلی 95-96 در تاریخ 22 اردیبهشت ماه 1396 برگزار گردید.


در ابتدای این نشست بعد تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، حجت الاسلام صابری، دانش آموخته مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام، به بیان آخرین تحقیقات خود در زمینه های رجالی پرداختند.


در ادامه به مناسبت نیمه شعبان و ولادت قطب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء جناب آقای نصر اللهی به مداحی و مدیحه سرایی پرداختند.


پس از مداحی آقای نصر اللهی، حجت الاسلام موسوی، مدیر انجمن دانش آموختگان مدرسه فقهی، بعد از ارائه گزارش، به معرفی نامزدهای هیئت مدیره و نظارت بر هیئت مدیره پرداختند که هفت نفر به عنوان نامزد هیئت مدیره معرفی شدند و هر کدام از نامزدهای هیئت مدیره، فرصتی کوتاه برای معرفی خود و برنامه هایشان داشتند.

بعد از پایان برنامه نامزدها، انتخابات هیئت مدیره انجام شد.


سپس برنامه تقدیر از حضرت حجت الاسلام و المسلمین منتظری دام عزه اولین مدیر مدرسه فقهی برگزار شد. در این بخش ابتدا حجت الاسلام و المسلمین سید علی شبیری دام عزه بصورت مختصر به معرفی و تقدیر از خدمات ایشان پرداختند. سپس لوح تقدیر و تندیس به ایشان اهدا شد.


در بخش پایانی نشست، حجت الاسلام و المسلمین منتظری مقدم با توجه به چند سال مدیریت مرکز اسلامی وین، از نقش و برنامه های غرب برای برخورد با اسلام بیان مطالبی داشتند و به اهمیت فقه و جایگاه آن پرداختند. ایشان با تاکید بر اهمیت دادن طلاب به جدیت در تحصیل فقه گفتند: وقتی وارد فضاهایی مثل وین شوید، همین زحمات در راه یادگیری علم است که مفید خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

والحمد لله رب العالمین

 
چهارمین نشست مدیریت محترم بخش سطح مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام PDF چاپ پست الکترونیکی


بسم الله الرحمن الرحیم

به لطف خداوند متعال و در ادامه سلسله نشست های مدیریت محترم مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام با طلاب بخش سطح، چهارمین نشست در تاریخ پنج شنبه 28 اردیبهشت ماه 1396 برگزار گردید.


مدیریت محترم مدرسه فقهی در ابتدا ضمن اشاره به زمان پایان تحصیلی 95-96، آغاز سال تحصیلی آینده را طبق تصمیم شورای عالی مدرسه در تاریخ 5 شهریور ماه اعلام کردند.


ایشان در ادامه ضمن اشاره به ایام تعطیلات تابستان و تقارن آن با ماه مبارک رمضان، فرصت فراغت را بهترین زمان برای حضور در برنامه های تبلیغی و در ضمن استفاده از فرصت های معنوی در ماه مبارک رمضان خصوصا شب های قدر دانستند.


حجت الاسلام سلیمانی در بخش دیگر بیانات خود به برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی تابستان اشاره کرده و نسبت به کیفیت بررسی و تصحیح تحقیقات اشاراتی داشتند.

ایشان در بخش پایانی بیانات خود به بیان ثمرات و فواید برنامه های تابستانی پرداختند.

 

 

 

 

والحمد لله رب العالمین

 
پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی 97-96 PDF چاپ پست الکترونیکی

اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی سال 1396 به شرح ذیل اعلام می گردد و از پدیرفته شدگان دعوت می شود تا در زمان مقرر اقدام به ثبت نام کنند.

نظر به محدودیت پذیرش پیشاپیش از تمامی عزیزانی که در آزمون های علمی شرکت فرموده اند و امکان پذیرش میسر نگردید اعتذار می نماییم.

جهت تکمیل فرآیند ثبت نام با شماره 09124513009(حاج آقای رحیمی) تماس بگیرید.

مهلت ثبت نام تا شنبه 30 اردیبهشت 1396 می‌باشد.

عدم ثبت نام در حکم انصراف است.

زمان ثبت نام لیست ذخیره از 31 اردیبهشت تا دوم خرداد 1396 می‌باشد.

 

لیست پذیرفته شدگان نهایی

1. مهرداد افتخاری

2. علی اکبرزاده نجار

3. محمدهادی الهی منش

4. محمد امین امینی

5. مهدی آقایاری علی آبادی

6. رضا توکلی دارگانی

7. علیرضا جوان آراسته

8. سید محمد میثم حسینی متولی

9. علی خیری

10. سید علیرضا دیباج

11. حسین ذریه عبد المحمد

12. امیر راشدی نیا

13. محمدحسین زورقی سعادتمند

14. علیرضا شهبازی

15. میلاد صیدیان عبدی

16. امیر طاهری

17. محمد طزری

18. محمدعلی عبداللهی

19. جواد عزیزی کمندانی

20. مهدی علیزاده

21. حامد غفاری ثانی

22. علی غفاری قلعه جوقی

23. محمدمهدی کاشانی ادیب

24. علیرضا کوچکی میبدی

25. علی مرتضوی

26. محمد مهدی مستشاری

27. محمد حسن مسعودیان

28. امیرحسین مشایخی راد

29. مرتضی مقصودی

30. محمد حسین موحدی اصل

31. علی موسوی حجازی

 

لیست پذیرفته شدگان ذخیره

1. محمد امین اجاقی

2. مصطفی بابازاده کلوری

3. هاشم جنگجو

4. مرتضی حاجی زاده

5. بهزاد حاجیانی

6. پیام خواجه بی شک

7. محمد حسین شفیعی


 
جلسه اختتامیه بخش خارج سال تحصیلی 96-95 PDF چاپ پست الکترونیکی

باسمه تعالی

جلسه اختتامیه بخش خارج مدرسه فقهی در سال تحصیلی 96-95 یکشنبه 24 اردیبهشت با حضور مدیریت محترم بخش خارج و معاونین ایشان برگزار شد.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای غفاری با رهنمودهای اخلاقی، طلاب را دعوت به توجه‌ بیش از پیش به تهذیب نفس فرمودند.


در ادامه معاونت محترم آموزش حجت الاسلام و المسلمین امامی میبدی با تقدیر از طلاب ممتاز سال گذشته هدایای ایشان را تقدیم کردند.

 

معاونت محترم پژوهش حجت الاسلام و المسلمین گلشن در ادامه ضمن گزارش مختصری به توضیح برنامه های پژوهش پرداختند.


 

در ادامه جلسه اختتامیه بخش خارج، مدیریت محترم بخش خارج حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای سید علی شبیری زنجانی (دامت برکاته) اشاره‌ای به برنامه‌های آموزشی و پژوهشی مدرسه فقهی داشته و جذب اساتید مشاور و رساله‌های علمی و طی مراحل اداری آن را از جمله موفقیت‌های امسال برشمردند.


ایشان با اشاره به سفر علمی تابستان 96، آشنایی با حوزه مقدس نجف را از جمله برکات این سفر علمی معنوی برشمردند.

معاونت محترم آموزش خارج در ادامه جلسه از تغییر برنامه امتحانات سه دوره تحصیلی خبر دادند و آن را در حل مشکلات اجرایی امتحانات مؤثر دانستند.

ایشان از طلاب دعوت کردند که دروس سال آینده را هر چه سریعتر انتخاب نموده تا دعوت از اساتید برجسته راهنما با کیفیتی بیشتر انجام شود.

حجت الاسلام و المسلمین امامی میبدی شروع سال تحصیلی 97-96 را 12 شهریور اعلام کردند.

معاونت محترم آموزش برنامه‌های تابستان را شامل دو بخش دانستند:

1-غیرحضوری (امتحانات اینترنتی)

2-حضوری (سفر علمی معنوی نجف اشرف)

ایشان زمان حرکت این سفر را 13 مرداد 96 اعلام کرده و اجمالی از برنامه این سفر را به اطلاع طلاب رساندند.

معاونت محترم آموزش توصیه‌های لازم جهت تحویل گذرنامه را به طلاب یادآوری نمودند.

ایشان با اشاره به برنامه‌های این دوره تابستان با برنامه‌های اخلاقی - زیارتی، حضور در جلسه درس اصول و فقه نجف اشرف استفاده از برجستگان حوزه علمیه نجف اشرف و غیره از جمله برنامه های این دوره برشمردند

 
سلسله مباحث اخلاقی - استاد همتیان PDF چاپ پست الکترونیکیبسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه سلسله مباحث اخلاقی مدرسه فقهی امام محمد باقر علیه السلام و در آستانه میلاد یگانه منجی عالم بشریت، قطب عالم امکان، حضرت بقیه الله الاعظم ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء، جلسه اخلاق هفتگی با حضور حضرت حجه الاسلام و المسلمین همتیان دام عزه در تاریخ پنچ شنبه 21 اردیبهشت ماه 1396 برگزار گردید.


استاد همتیان علاوه بر اشاره به روایتی از محضر مبارک امیرالمومنین علی علیه السلام به از جلسات گذشته اشاره کردند. ایشان در این بخش از بیانات خود انگیزه قوی را از لوازم اساسی تحصیل دانسته و عشق به علم را از عوامل مهم تقویت انگیزه دانستند و گفتند: معرفت انسان نسبت به هرچیزی برای او ایجاد علاقه می کند کما اینکه در روایتی امیرالمومنین علیه السلام انسان را دشمن نادانی های خود می دانند.


ایشان در ادامه به دو ویژگی جاودانگی و هدایت گری علم اشاره کرده و  با بهره گیری از روایات طبق هدایت گری را بهتر از آنچه خورشید بر آن می تابد، دانستند.


استاد اخلاق حوزه علمیه در بخش دوم بیانات خود به مناسبت سالروز ولادت امام عصر عج الله تعالی فرجه الشریف به سه ویژگی قوام دین، وجود تا قیامت و گره گشایی گره های کور اشاره کردند. 

جهت مشاهده مشروح بیانات استاد همتیان بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مشاهده مشروح جلسه.

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

منوی اصلی


ورود طلاب 

آزمون ورودی مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه

امورطلاب و اساتید

O  امور خوابگاه مدرسه

O  امور رفاهی طلاب

O  امور رفاهی اساتید

O  تسهیلات ورزشی

O  اردوی زیارتی پژوهشی مشهد مقدس

O  امور پرورشی

O  اطلاعیه‌ها

O  ارتباط با مسوولین

معاونت آموزش

O  قوانین و مقررات آموزشی:  سطح خارج

O  معرفی اساتید:  سطح خارج

O  برنامه امتحانات:  سطح خارج

O  اطلاعیه‌های آموزشی:  سطح خارج

O  ارتباط با مسوول آمورش:  سطح خارج

O  پرسش و مباحثات علمی

O  نمونه سوالات دروس سطح

O  آیین نامه تقریرات و پژوهش های خارج

Hosting: Ilimitada Hosting Chile VPS